Menu
Home Page

Governors

Current members of the Governing Body are shown below.  All Governors, with the exception of the Headteacher, are appointed or elected for a period of four years.  This table will be updated when any details change.

Name

Appointed/ Elected by

From

To

Recorded Declarations of Interests

Naomi Jn Charles

Ex officio - Headteacher

01/09/2016

n/a

None

Nicola Wilkinson-Miah

Parents

16/12/2013

15/12/2017

None

Aisha Hanif

Parents

27/02/2015

26/02/2019

None

Alison Perkins (Chair)

Parents

05/02/2016

04/02/2020

None

Colin Smith

Governing Body

16/03/2016

15/03/2020

Employee at Youth Sports Trust

Naveed Al-Ahmed

Governing Body

04/05/2016

03/05/2020

None

Mark Dargan

Governing Body

04/05/2016

03/05/2016

Employee at Isleworth & Syon School for Boys

Aine Hayes

Local Authority

22/11/2016

21/11/2020

None

Uday Patel

Governing Body

21/09/2017

20/09/2021

Employee at the Green School for Girls,

Member of National Physical Laboratory

No Governors are Governors at any other school.

The Governing Body meet twice termly (they met once during the Spring 2017 term).  Governors reviewed their Committee structure in February 2017, and Committees were re-named to better reflect their functions.  There are three Committees, which meet on a termly basis.  The Governing Body agree Terms of Reference for the Committees each year, in the Spring Term.

Governors are required to publish their attendance at full Governing Body meetings and Committee meetings for the last academic year.  This requirement also applies to Governors who have stepped down (or completed their four year term) in the last twelve months.  Governors no longer in post are listed at the bottom of the table below.

Governor attendance at meetings from September 2016 to July 2017

Governors are not all on every Committee, so greyed-out blocks below indicate that the Governor is not a member of that Committee.

 

Name

Number of full Governing Body meetings attended

Number of Teaching, Learning & Outcomes Committee meetings attended

(from March 2017)

Number of Resources & Premises Committee meetings attended

(from March 2017)

Number of Welfare, Behaviour & Safeguarding Committee meetings attended

(from March 2017)

Naomi Jn Charles

5 of 5

2 of 2

2 of 2

2 of 2

Nicola Wilkinson-Miah

5 of 5

1 of 2

0 of 2

 

Aisha Hanif

5 of 5

 

2 of 2

2 of 2

Alison Perkins

5 of 5       (Chair)

 

2 of 2

 

Colin Smith

5 of 5

1 of 2              (Chair)

1 of 2

 

Naveed Al-Ahmed

2 of 5

 

2 of 2        (Chair)

2 of 2

Mark Dargan

4 of 5

0 of 2

 

1 of 2

Aine Hayes

Term started 22/11/2016

3 of 4

2 of 2

 

2 of 2       (Chair)

 

 

 

 

 

P Dodkins

Resigned 25/11/2016

1 of 1

 

 

 

Neil Thomson

Resigned 03/02/2017

2 of 2

 

 

 

Rafael Echevarria

Resigned 08/03/2017

2 of 2

 

 

 

Stacey Serdet

Resigned 31/05/2017

3 of 4

1 of 1

 

1 of 1

Mona Sheikh

Resigned 31/07/2017

3 of 4

1 of 2

 

1 of 2

Carolyn Shulkind

Term ended 31/08/2017

5 of 5

2 of 2

 

2 of 2

Committee Structure and meetings prior between September 2016 and February 2017

The Finance Committee did not meet during this period.

 

Name

Number of Personnel & Pay Committee meetings attended

 

Number of Curriculum Committee meetings attended

 

Naomi Jn Charles

2 of 2

2 of 2

Nicola Wilkinson-Miah

1 of 2

2of 2

Aisha Hanif

2 of 2

1 of 2

Alison Perkins (Chair)

2 of 2

 

Colin Smith

 

2 of 2

Naveed Al-Ahmed

0 of 2

 

Mark Dargan

 

 

Aine Hayes

Term started 22/11/2016

 

 

 

 

 

P Dodkins

Resigned 25/11/2016

 

 

Neil Thomson

Resigned 03/02/2017

2 of 2

 

Rafael Echevarria

Resigned 08/03/2017

 

 

Stacey Serdet

Resigned 31/05/2017

 

2 of 2

Mona Sheikh

Resigned 31/07/2017

 

1 of 2

Carolyn Shulkind

Term ended 31/08/2017

 

 

Our Governing Body

Composition and Roles

The Governing Body of The Smallberry Green Primary School is (a mixture of parents, staff, members of the community and local authority appointments in line with our Instrument of Government which can be found here.

Within the Governing Body, named Governors take responsibility for specific areas. A list of our current Governors and their roles and responsibilities can be found at the above.

Each Governor has signed up to our Code of Practice which can be found here.

 

Skills, Experience and Expertise

Our Governing Body possesses a diverse range of personal and professional skills which they draw on in acting as a ‘critical friend’ to Smallberry Green.

 

Recent Activity

We play an active role in the life in the school and some recent activities include;

  • Articulating a new vision for the school encapsulated as “Be the best you can be.”
  • Working with the school’s senior leadership team to co-construct our school development plan.
  • Completing a comprehensive review of all of our school policies and updating and signing them off and reviewing on a regular basis.
  • Commencing a programme of visits (e.g. to see the new creative curriculum in action) in school to help us better understand how learning takes place and how the school operates in order to be a more effective Governing Body and to be able to make more insightful and impactful decisions. A copy of our school visits policy can be found here.
  • Participating in a joint Staff-Governors INSET day at the start of each academic year.

Training

Linked to our vision for the school, all of our Governors consider themselves a leader of their own learning and regularly attend training in order to help the Governing Body play our role more effectively. Each Governor sets a personal training goal each year.

Expenses Policy for Governors

Our policy can be seen here.

 

Chair of Governors: Ms Alison Perkins

Top